Aktivity

 

September 2016 - Jún 2017

JEDLÁ ZMENA

Od septembra 2016 patríme medzi 51 škôl, ktoré sa zapojili a boli vybrané do projektu JEDLÁ ZMENA. Projekt je realizovaný CEEV Živica a Kanceláriou programu Zelená škola. Žiaci sa v rámci projektu dozvedia okrem iného aj odpovede na zaujímavé otázky, ako napríklad:

  •       Koľko kilometrov precestujú potraviny, kým sa dostanú na náš tanier?
  •       Ako súvisí naše stravovanie so životmi ľudí na inom kontinente?
  •       Čo znamená zodpovedná spotreba?

V rámci projektu "Jedlá zmena" sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, absolvovali sme "Kurz globálneho varenia", navštívili sme s členmi akčného tímu Zvolen a postupne sme sa spoločne prelúskavali témami "Spracované potraviny" a "Palmový olej".

Vyvrcholením aktivít spojených s projektom bol "Akčný deň", ktorý sa konal v našej škole 19. mája 2017.

Počas akčného dňa sme chceli túto tému priblížiť nielen našim žiakom ale aj širšej verejnosti.  Naši štvrtáci si počas školského roka pripravili plagát k téme palmového oleja a jeho vplyvu na životné prostredie, hľadali informácie na internete a spoločne sme vytvorili leták, ktorý sme počas akčného dňa rozdávali všetkým okoloidúcim. Pred školou bol pripravený informačný stánok, v ktorom dievčatá zo štvrtej triedy ochotne podávali informácie všetkým, ktorí sa pristavili a ktorých táto téma zaujala. Dievčatá sa dozvedeli, že mnohí z obyvateľov obce, ktorí sa pristavili, sa doteraz s touto témou vôbec nestretlo alebo nezaoberalo.

Štvrtáci mali okrem informačného stánku aj inú milú povinnosť, ktorou bolo upečenie zdravých sušienok pre ostatných spolužiakov v škole.  Hlavným cieľom aktivity bolo ukázať, že keksíky sa dajú upiecť aj zo surovín, ktoré sú zdraviu  prospešné a nemajú až taký negatívny vplyv na životné prostredie (lokálne suroviny). Sušienky sa vydarili a všetkým  chutili.

Ostatní žiaci sa počas akčného dňa oboznamovali s ďalšími informáciami  v týchto témach,  veľa sme sa rozprávali, tí, ktorí ešte nevideli dokument „Zelená púšť“, si ho mohli počas tohto dňa pozrieť v skrátenej verzii, alebo si vyrábali plagáty, z ktorých vznikol akýsi „Zoznam potravín obsahujúcich palmový olej“.

Akčný deň sa nám napriek zmenám veľmi páčil, s jeho priebehom boli všetci spokojní a veríme, že si z neho odniesli nielen nové zážitky ale aj informácie, ktoré budú šíriť ďalej  a prispejú tak k zlepšeniu aktuálnej situácie.

 

Viac  projekte sa zatiaľ dočítate TU.

 

Jún 2016

HURÁ! SME "ZELENÁ ŠKOLA"

Počas posledných júnových dní sme sa dozvedeli fantastickú správu! Obstáli sme v hodnotení a stávame sa jednou zo Zelených škôl na Slovensku. Slávnostné odovzdávanie vlajky a certifikátu sa uskutoční v októbri, presnejší termín bude upresnený. 

Táto správa nás všetkých veľmi potešila, pretože sme sa snažili, čo nám sily stačili :) Máme z toho veľkú radosť!

Tešíme sa na ďalšie certifikačné obdobie a veríme, že budeme statočne hájiť získaný titul a budeme plnohodnotným členom "Zelenoškolskej rodiny".

 

Apríl 2016

Hodnotenie Zelenej školy

Dňa 12. 4. 2016 sme v našej základnej škole privítali vzácnu návštevu - Mirku Pilárikovú a Janku Udvardiovú zo Zelenej školy. Prišli sa pozrieť ako sa nám darilo realizovať jednotlivé kroky programu v našej škole. Atmosféra bola príjemná, ukázali sme im našu školu, porzoprávali sme im, čo sme za tie dva školské roky stihli. Možno sa toho dalo urobiť viac, no sme hrdí, že sa nám podarilo toľko. Teraz nám už ostáva len čakať, aký bude výsledok hodnotenia. Mali by sme sa ho dozvedieť koncom školského roka. V každom prípade sa tešíme, že sme súčasťou "zelenoškolskej rodiny" a už sa nevieme dočkať ďalších akcií a aktivít, ktoré podnikneme ďalší školský rok. Veríme, že Mirke a Janke sa u nás páčilo a že darček, ktorý sme im spolu pripravili ich potešil.

 

Stretnutie členov Kolégia Zelenej školy so starostom obce p. Erikom Vrankom

Tak sme to zvládli. Zmapovali sme čierne skládky v okolí obce, vyrobili plagát a mohli sme ísť navštíviť pána starostu. Oplatilo sa. Pán starosta nás prijal na Obecnom úrade a my sme sa s ním mohli otvorene porozprávať o našej práci, o tom o čo sa snažíme, čo sa nám podarilo a čo môžeme spolu robiť ďalej. Bolo to veľmi príjemné stretnutie. Pán starosta nás všetkých pochválil a ocenil výsledok našej práce. Prisľúbil nám spoluprácu a my máme z toho veľkú radosť! Dokonca nás poprosil, či si môže na pár dní nechať náš plagát na obecnom úrade. Veľmi nás to potešilo a veríme, že spoločne s obcou sa nám v budúcnosti podarí toho urobiť viac a budeme tak dobrým príkladom pre všetkých, ktorým doteraz na prírode až tak nezáležalo.

 

Október 2015

Mapovanie čiernych skládok v okolí obce

Už od minulého školského roka sme v okolí našej obce mapovali čierne skládky. A že ich nie je málo, to sa musí uznať. Na ktorúkoľvek stranu sa vyberiete, nájdete niečo, čo do prírody rozhodne nepatrí. Napriek tomu, že v obci prebieha separovaný zber odpadu a občania majú možnosť a aj povinnosť vyhadzovať odpad do zberných nádob, stále sa nájdu aj takí, ktorí si dajú námahu a vynesú odpad, niekedy aj vytriedený, do prírody v okolí. Nechceme ich súdiť, ale nech sa každý sám zamyslí, či koná správne. My v škole už vieme, že smeti do prírody nepatria a snažíme sa k odpadu a jeho separovaniu pristupovať zodpovedne. Tak čo, pridáte sa k nám?

Tu je zopár záberov, ktoré hovoria za všetko!

Zber papiera

V dňoch 28.9. - 15.10.2015 prebiehal na našej škole zber papiera. Podarilo sa nám vyzbierať spolu 820 kg papiera! To sme naozaj nečakali. Všetci nosili papier, ktorý našli doma, u susedov a vlastne asi v celej obci. Najviac papiera priniesli tretiaci - 191 kg. Druháci a štvrtáci spolu priniesli 166 kg, špeciálna trieda 161 kg, prváci 60 kg a žiaci nultého ročníka 30 kg. V škole sme mali nazbieraných ešte 110 kg a zvyšné kilogramy pribudli z Obecného úradu. Za toto množstvo papiera nám bola vyplatená suma 24,60 €. Nie je to veľa ale tešíme sa z toho, že sme urobili dobrý skutok a prispeli tak k recyklovaniu nepotrebného papiera. O rok zbierame znovu!

 

September 2015 - "Kásting"

  

Na 1. stretnutí kolégia v tomto školskom roku sme sa dohodli, že rozšírime rady našich členov a usporiadame "Kásting" na nových členov Kolégia Zelenej školy. Udalosť to bola veľká, plagátik pozýval veľkých i malých. Nečakali sme takú účasť a boli sme veľmi milo prekvapení, keď nám prišlo 21 uchádzačov. Prváci, druháci, tretiaci...To sme sa veru potešili. Pre každého sme mali prichystaných pár otázok, bola to riadna "skúška" :) Niektoré odpovede nás milo prekvapili, iné pobavili. Deti nám ponúkli svoje zručnosti, porozprávali, čo by chceli robiť a čím vedia prispieť. Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa na spoluprácu! :)